Jest działaniem, które poprzez holistyczny pogląd na pacjenta zwraca uwagę na jego deficyty, ale również na mocne strony. Wykorzystuje się je, aby praca była jak najbardziej efektywna i żeby sprawiała pacjentowi przyjemność, a nie była tylko następną formą rehabilitacji. Hipoterapia w swoich działaniach zawiera między innymi rehabilitację ruchową, psychopedagogiczną, ale również sama obecność konia obfituje w walory terapeutyczne i daje pacjentowi dużo radości. W swoich działaniach uczy się przykładowo odpowiedzialności za drugie stworzenie. Hipoterapia jest formą rehabilitacji pacjentów z niepełnosprawnością (w tym osób z autyzmem), gdyż daje ogromne możliwości terapeutyczne, które odpowiednio wykorzystane przynoszą niesamowite rezultaty. Jednakże hipoterapia powinna być jedynie formą wspierającą terapię, a nie wiodącą, główną terapią.
Różnorodność i wszelkie walory hipoterapii sprawiają, iż jest ona działaniem stawiającym sobie za niewątpliwy cel przywrócenie zdrowia i sprawności zarówno fizycznej, psychicznej jak i społecznej pacjenta, poprzez oddziaływania z koniem.
Szczególną cechą hipoterapii są możliwości pracy z dziećmi z autyzmem, ponieważ, jak zauważył Monty Roberts, osoby z autyzmem i konie wykazują wiele podobieństw w postrzeganiu, reagowaniu i porozumiewaniu się.
Jednak pod tym hasłem mieści się o wiele więcej zagadnień i działań. Od samej pielęgnacji konia do ćwiczeń bez udziału konia. Bez wątpienia hipoterapia jest wyjątkową formą terapii, między innymi dzięki swojej polisensoryczności, na którą składają się m.in. sierść i włosy konia, rżenie, czy chód, koń daje uczestnikowi zajęć wiele wrażeń słuchowych, dotykowych, czy grawitacyjnych, których naturalnie można spotkać jedynie u zwierząt kopytnych. Obecność konia daje również wiele doznań emocjonalnych.
Hipoterapia jest wspaniałym uzupełnieniem innych form terapii ze względu na połączenie kontaktu z pięknym, nie wszędzie dostępnym zwierzęciem, natury i świeżego powietrza. Dlatego jest ceniona i chętnie się z niej korzysta.
Karolina Lewandowska
Nauczyciel - terapeuta Sali B
w Centrum Edukacyjnym Saplings
Copyright © 2020 Centrum Edukacyjne Saplings | Realizacja i wykonanie: Qualitersi.pl