Wyjścia funkcjonalne

Wyjścia funkcjonalne pozytywnie wpływają także na rozwój społeczny, dzieci uczą się jak należy właściwie zachowywać się w środowisku społecznym.

Więcej

Zalety uczęszczania dzieci w normie do grupy integracyjnej

Priorytetem jest, żeby dana grupa przedszkolna sprzyjała rozwojowi społecznemu, emocjonalnemu, fizycznemu oraz poznawczemu naszych dzieci. Zatem, czy grupa integracyjna jest właściwym wyborem?

Więcej

Hipoterapia

Hipoterapia jest wspaniałym uzupełnieniem innych form terapii ze względu na połączenie kontaktu z pięknym, nie wszędzie dostępnym zwierzęciem, natury i świeżego powietrza.

Więcej

Adaptacja w przedszkolu

Okres adaptacji przedszkolnej u niektórych dzieci przebiega bardzo łagodnie i dzieci wręcz nie chcą z placówki wracać do domu . U innych trwa miesiąc, czasem dwa a nawet i po pół roku zdarzają się cięższe dni.

Więcej

Obuwie do przedszkola

Pierwsze obuwie do przedszkola powinno być bardzo elastyczne oraz zginać i skręcać się we wszystkich kierunkach. Jednak moim zdaniem (...)

Więcej

Umiejętności funkcjonalne

U niektórych naszych uczniów występuje zabawa schematyczna, która odbywa się w oparciu o dobrze znany scenariusz, bądź tymi samymi zabawkami w odosobnieniu (...)

Więcej

Wpływ zajęć plastycznych na rozwój dziecka z autyzmem

Zajęcia plastyczne dla osób z autyzmem niosą ze sobą nieocenione korzyści, nie tylko dla nich samych, ale także dla ich otoczenia (...)

Więcej

Ćwiczenia logopedyczne w domu

„Jak zachęcić dziecko do ćwiczeń w domu?”. Artykuł, przedstawia ćwiczenia logopedyczne, które możemy zorganizować sami w domu.

Więcej

Sensoplastyka

Sensoplastyka to ogół zajęć plastycznych, które pobudzają do pracy wszystkie zmysły oraz stymulują rozwój połączeń nerwowych w mózgu.

Więcej

Metoda Ruchu Rozwijającego

Metoda Ruchu Rozwijającego stworzona została przez fizjoterapeutkę Weronikę Sherborne. Podstawą metody jest ruch i kontakt z dorosłym.

Więcej

Wielospecjalistyczna Ocena Funkcjonowania Ucznia – korzyści dla ucznia i zespołu.

Główny cel pracy zespołu: efektywne wsparcie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi poprzez podejmowanie spójnych działań umożliwiających tworzenie ponadstandardowych rozwiązań.

Więcej

Terapia behawioralna oczami terapeuty

Kiedy rok temu rozpoczęłam pracę w placówce dla dzieci ze spektrum autyzmu, utwierdziłam się w swoim przekonaniu, jak bardzo przeciwnicy behawioryzmu się mylą...

Więcej

Metoda Dobrego Startu

Metoda Dobrego Startu jest uniwersalna do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Można ją śmiało wykorzystywać w pracy z dziećmi z autyzmem.

Więcej

Napięcie mięśniowe u dzieci

Napięcie mięśniowe jest pojęciem, które często Państwo od nas słyszą. Jednak nie każdy może wiedzieć o co dokładnie w tym wszystkich chodzi. Spieszę z wyjaśnieniem!

Więcej

Naśladowanie

Pracując z dziećmi autystycznymi szukamy metod, które będą odpowiednie i skuteczne,  aby rozwijać kolejne umiejętności u naszych uczniów. Poszukujemy, czytamy, badamy…. Kluczową umiejętnością jest naśladowanie. Jak ją rozwijać?  

Więcej

Rozwój manualny dziecka

Prawidłowy rozwój motoryczny dziecka jest jednym z elementów prawidłowego rozwoju procesów poznawczych naszego malucha. Należy pamiętać, że dzieci w wieku przedszkolnym nie zawsze rozwijają się w tym samym tempie...

Więcej

Motoryka duża i mała

Rozwój fizyczny dziecka jest procesem długotrwałym, na który składa się wiele etapów. Każde dziecko rozwija się i nabywa nowe umiejętności adekwatnie do wieku. 
Dla odpowiedniego rozwoju dziecka, ważne jest, aby rozwijać jego motorykę małą i dużą...

Więcej

Diagnoza SI – zaburzenia integracji sensorycznej

Jako rodzice sami niekiedy przeczuwamy, że nasze dziecko nie rozwija się w sposób prawidłowy. Szczególnie, kiedy obserwujemy je na tle rówieśników, bądź porównujemy informacje zaczerpnięte z książek, zaczynamy mieć obawy, że coś jest nie tak i zaczynamy szukać informacji...

Więcej

Metoda aktywności Knill’ów w terapii dzieci ze spektrum autyzmu

Pracując z dziećmi ze spektrum autyzmu wykorzystuje się różne metody alternatywne, oprócz prowadzonej metody wiodącej. Jedną z metod alternatywnych, którą można zastosować - jest Metoda Aktywności Knill'ów.

Więcej

Wpływ mediów na rozwój dziecka

Dzisiejsze czasy dają nam wiele możliwości i rozwiązań dzięki silnemu rozwojowi technologii oraz środków masowego przekazu, czyli mediów. Mają one bardzo szeroki zasięg. Docierają zatem również do naszych dzieci, które nie potrafią jeszcze wybrać odpowiednich dla siebie treści.

Więcej

Rozpoczęcie roku w PECSującej szkole dla dzieci z autyzmem

Należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, iż rozwój emocjonalno - społeczny u dzieci z autyzmem jest znacznie zaburzony, a co za tym idzie praca nad tym obszarem rozwoju wymaga większych nakładów pracy nauczycieli. Ze względu na to, zorganizowanie wspólnego czasu podczas owej uroczystości było nie lada wyzwaniem.

Więcej

Komfortowe środowisko dla dziecka z autyzmem

Drodzy rodzice, czy zastanawialiście się kiedyś jak najbliższe otoczenie wpływa na wasze dziecko? Czy kolory ścian w domu, dekoracje, rodzaj podłogi, mają znaczenie? Okazuje się, że w przypadku wielu dzieci z autyzmem - tak!

Więcej

Nie wystarczy powiedzieć – rola historyjek społecznych

Są takie narzędzia, które uwielbiamy i takie, pod którymi się nie podpiszemy. Jednym z naszych ulubionych są historyjki społeczne (Social Stories).

Więcej

Wyzwania w edukacji dzieci

Skupiamy się na samodzielności, komunikacji oraz naśladownictwie u dzieci, a także by wszystko, co zaplanujemy było funkcjonalne i osadzone w kontekście.

Więcej

„Nasza Integracja” cz. 2/2

Oddziały integracyjne w przedszkolach są szansą na włączenie dzieci z autyzmem w środowisko rówieśnicze. Jeżeli proces włączania ucznia z autyzmem do grupy integracyjnej będzie przebiegał w oparciu o wyżej wymienione wskazówki, pozwoli osiągnąć zauważalne postępy  przede wszystkich w funkcjonowaniu społecznym, co jest niezwykle istotne w przypadku dzieci z autyzmem.

Więcej

Psychospołeczne funkcjonowanie osoby z autyzmem.

Jedną z wielu trudności, z jaką zmagają się osoby z autyzmem, to zaburzenia procesów poznawczych, w tym uwagi. Zauważa się nieprawidłowości w tworzeniu wspólnego pola uwagi.

Więcej

„Nasza Integracja” cz. 1/2

Integracja nie jest tylko jednostronnym procesem, w którym dzieci niepełnosprawne zostają włączone do grupy dzieci zdrowych, lecz jest to proces obustronny. Każdy od każdego czegoś się uczy. Każdy musi znaleźć swoje miejsce w grupie i poradzić sobie z trudnościami. Integrację realizujemy jako formę współistnienia – wspólnej zabawy, nauki, wychowania i pomocy.

Więcej

Kim jest terapeuta?

Wielokrotnie zastanawiałam się, co właściwie dla mnie oznacza bycie terapeutą uczniów ze spektrum autyzmu. Czy jest to dla mnie misja? Raczej nie. Może profesja, którą zajmuję się 40 godzin w tygodniu? To też nie jest dokładnie to, co czuję. Czym więc właściwie jest? 

Więcej

Skuteczność terapii – współpraca z rodzicem

Fizjoterapia oraz Integracja Sensoryczna kojarzą się nam z zajęciami dodatkowymi, które często dzieci mają zalecone lub je odbywają. Powody rehabilitacji dzieci mogą być bardzo zróżnicowane.

Więcej

Wzmocnienia. Gdzie ich szukać?

Powinniśmy nieustannie poszukiwać nowych i skutecznych wzmocnień oraz stale je rozwijać. Stąd pomysł na to, aby podzielić się z Państwem propozycjami takich wzmocnień. Mam nadzieję, że takie zebranie przykładów będzie pomocne do ustalenia wzmocnień oraz do poszerzania ich wachlarzu.

Więcej