1 września w Pecsującej Szkole rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2020/2021.

Przez wzgląd na pandemie uroczystość przebiegała kameralnie oraz w reżimie sanitarnym. 

Na początku głos zabrały panie dyrektor, które powitały wszystkich zebranych, a szczególnie pierwszaków rozpoczynających naukę w naszej szkole. Po części oficjalnej przyszedł czas na przyjemności!

Każdy z uczniów otrzymał drobny upominek, a panie terapeutki zadbały o to, by pierwszy dzień szkoły był przyjemny.

Postawiliśmy więc na wspólny seans filmowy.

Szkoła dla dzieci z autyzmem

To doskonała okazja by w przyjazny sposób ćwiczyć umiejętności społeczne, takie jak umiejętność spędzania czasu wolnego z rówieśnikami. Autyzm bowiem charakteryzuje się między innymi zaburzeniami w nawiązywaniu relacji i kontaktów międzyludzkich. Dlatego właśnie powyższe umiejętności są dla nas jednymi z priorytetowych.

Szkoła dla dzieci z autyzmem

Należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, iż rozwój emocjonalno – społeczny u dzieci z autyzmem jest znacznie zaburzony, a co za tym idzie praca nad tym obszarem rozwoju wymaga większych nakładów pracy nauczycieli. Ze względu na to, zorganizowanie wspólnego czasu podczas owej uroczystości było nie lada wyzwaniem.

Jednakże współpraca z rodzicami podczas zajęć zdalnych i wykorzystywanie wszelkiego rodzaju strategii ustalonych na początku pracy z dzieckiem pozwoliły na bezproblemową organizację uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego, które jest jednym z najważniejszych wydarzeń szkolnych. Wpływa to również na umiejętności uczestniczenia w większych wydarzeniach w dalszym życiu naszych uczniów.

119950838_694009911461114_7451974396652400774_n
Szkoła dla dzieci z autyzmem

Misją naszej szkoły jest w jak najpełniejszy sposób przygotować uczniów do samodzielnego życia (z uwzględnieniem możliwości i predyspozycji każdego dziecka), dlatego podchodzimy do naszych podopiecznych w sposób indywidualny. Kolejnym wykorzystanym sposobem podczas tego uroczystego dnia był wspólny poczęstunek, dzięki czemu nasi uczniowie uczą się współdziałania w grupie podczas prozaicznych czynności jakim jest posiłek.

Ponadto to doskonała okazja do aranżowania sytuacji komunikacyjnych w sposób bardzo naturalny, uczniowie mogą prosić o konkretną bajkę /film. Silnym wzmocnieniem okazuje się być popcorn, który uczeń może przygotować dla wszystkich, tym samym rozwijając samodzielność. Dzielenie popcornem stanowi doskonałą okazje to wzbudzania komunikacji między uczniami- wyrażanie próśb do rówieśników.

Z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego życzymy:

 

UCZNIOM – by wzbogacali swoje umiejętności i wiedzę;

TERAPEUTOM – otwartego serca i satysfakcji z pracy;

RODZICOM – by w szkole odnajdywali wsparcie w wychowaniu swoich dzieci.

Ewa Subocz

Lider Klasy Szkolnej

Centrum Edukacyjnego Saplings

Więcej informacji znajdą Państwo na naszym facebooku!

Jeśli po przeczytaniu artykułu pojawiły się jakiekolwiek pytania, prosimy o kontakt!